(nepřihlášený uživatel) [přihlásit] [zaregistrovat]
neděle, 16. června 2024
Svátek má
Zbyněk
P. O. Box 20, 252 63 Roztoky
info@celiac.cz

Celostátní setkání členů Sdružení celiaků České republiky

se konalo za vysoké účasti členů dne 3. dubna 2004. Z technických důvodů bylo nutno místo setkání přesunout z Kliniky dětí a dorostu do Audiovizuálního sálu Muzea Policie České republiky.

Dopoledne proběhla jako již tradičně valná hromada členů spojená s volbou členů výboru Sdružení celiaků ČR. Souběžně si přihlášení zájemci z řad členů a jejich rodinných příslušníků mohli nechat na blízké Klinice dětí a dorostu odebrat krev na stanovení sérologických znaků celiakie. Vloni byly v rámci těchto odběrů u 10 % testovaných osob nalezeny zvýšené hodnoty protilátek, které svědčily pro diagnózu celiakie.

Díky vstřícnosti personálu muzea proběhly v improvizovaných podmínkách i avizované ochutnávky bezlepkových výrobků spojené s prodejem za zvýhodněné ceny, které se každoročně setkávají s velkým zájmem členů.

Odpoledne bylo věnováno odborným přednáškám. Zájem o ně předčil naše očekávání, Audiovizuální sál muzea byl stále zcela zaplněn.

V odborné části vystoupila paní prof. MUDr. Helena Tlaskalová, DrSc. s přednáškou na téma „Výskyt celiakie s jinými chorobami a možnosti vyhledávání pacientů s celiakií“. Ohlášená přednáška doc. MUDr. Miloš Dvořáka, CSc. o kožních nálezech u glutenové enteropatie se nekonala z důvodů náhlé zdravotní indispozice přednášejícího. (Rovněž původně plánovaná přednáška RNDr. Ludmily Tučkové, DrSc. se z vážných důvodů nemohla uskutečnit.) S velmi zajímavou přednáškou poté vystoupil prim. MUDr. Pavel Frühauf, CSc. Tato přednáška byla věnována bakteriálnímu osídlení střeva a jeho významu. Mezi přednášejícími již tradičně nechyběla ani Ing. Dana Gabrovská z VÚPP, která poreferovala o legislativních otázkách kolem bezlepkové diety, o tom, jak je tato problematika řešena v rámci EU (Codex Alimentarius) a o dalších nových informacích, týkajících se kvality bezlepkových potravin.

Na celostátním setkání se prezentovalo více než patnáct výrobců a dovozců bezlepkových potravin. Ochutnat a nakoupit bylo možné slané i sladké, čerstvé i trvanlivé pečivo, jakožto i směsi na domácí pečení a těstoviny od několika výrobců. Se svým zbožím rovněž přijeli někteří výrobci masných, konzervovaných výrobků, dětské výživy a pod. Zpestřením byla prezentace cestovní kanceláře, nabízející pobyty pro celiaky, a firmy zabývající se prodejem výživových doplňků, vhodných i pro celiaky. Zájemci mohli své účasti na setkání využít k nákupu mouky Mantler, kterou Sdružení celiaků zajistilo u dovozce pro své členy ve větším množství (400 kg) za zvýhodněnou cenu.

I letos byla pořízena profesionální zvuková nahrávka odborných přednášek, která bude k dispozici na CD a magnetofonových kazetách, pro členy Sdružení za zvýhodněnou cenu.

Závěrem nezbývá, než poděkovat za spolupráci a ochotu pracovníkům Muzea Policie České republiky a přednášejícím za to, že našim zvídavým členům věnovali bezplatně jedno sobotní odpoledne.

Zveřejněno 10. května 2004 v rubrice [Aktuality]