(nepřihlášený uživatel) [přihlásit] [zaregistrovat]
středa, 29. května 2024
Svátek má
Maxmilián
P. O. Box 20, 252 63 Roztoky
info@celiac.cz

Výhody pro celiaky

Představitelé Sdružení celiaků ČR letos absolvovali celou řadu seminářů, na kterých přednášeli o problematice bezlepkové diety v praxi. Seminářů se účastnili lékaři, sestry, nutriční terapeutky i samotní celiaci.

Mnoho celiaků, kteří nejsou našimi členy nebo jsou organizováni v jiných organizacích, stále nic neví o možnostech finanční podpory od státu, eventuálně od pojišťoven. Členům SCČR tyto informace pravidelně přinášíme ve Zpravodaji, Vám ostatním, pravidelným nebo občasným návštěvníkům našich stránek, jsme připravili alespoň jejich stručný přehled.

Nebudete-li si vědět rady s tím, jak se k finanční pomoci dostat, využijte kontaktů na našich stránkách.

Podpora státu

V současné době existují tyto varianty podpory státu:

1. rodičovský příspěvek do 7 (10, 15) let věku
2. příspěvek na péči v I. (event. II. a vyšším) stupni do 10 (15, event. 18) let věku
3. Sociální příplatek pro rodiny s dítětem, které má diagnostikovanou celiakii
4. Příspěvek v hmotné nouzi (životní minimum se zvyšuje o 2680 Kč a poté se vypočítá případná výše příspěvku – dokládá se výše příjmů celé rodiny) – jediný příspěvek, který se vztahuje i na dospělé celiaky

Podpora pojišťoven

Některé pojišťovny rovněž nabízí příspěvky celiakům. Nutno podotknout, že se jedná o částky opravdu minimální a většinou jsou vypláceny z tzv. fondů prevence, záleží tedy na tom, kdy budou tyto fondy vyčerpány. Bližší informace lze získat např. u nás nebo přímo ve Vaší zdravotní pojišťovně.

Podmínkou přiznání finanční podpory nebo příspěvků je diagnóza celiakie potvrzená gastroenterologem (sérologie + biopsie).

Zveřejněno 6. října 2010 v rubrice [Aktuality]