(nepřihlášený uživatel) [přihlásit] [zaregistrovat]
neděle, 16. června 2024
Svátek má
Zbyněk
P. O. Box 20, 252 63 Roztoky
info@celiac.cz

Dietní stravování ve školních jídelnách

Vážení přátelé,

dietní stravování, mj. bezlepková dieta, bylo upraveno vyhláškou z 1.2.2015. Semináře na toto téma, jichž se kolektivy připravující stravu byly povinny zúčastnit, se konaly bohužel až po tomto datu.

Plán:

1.2.2015 vstupuje v platnost vyhláška.

II - VI. měsíc: semináře a školení (doba na dotazy a ladění)

Od září do 31.1.2016 realizace.

II. a III. měsíc 2016 - zhodnocení projektu a následné doplnění či úprava vyhláška podle zjištěných skutečností.

Praxe:

Ne úplně jednoznačně formulovaný text vyhlášky vedl k mnoha dotazům. V seminářích zaznělo, a to velmi nešťastně, že "předchozí příprava dietních jídel ve školních jídelnách byla zdrojem problémů a v některých případech došlo k poškození zdraví strávníků. Nově se bude jídlo připravovat pod dohledem nutriční terapeutky, nicméně veškerá odpovědnost za případnou chybu půjde za provozovatelem jídelny." To logicky vedlo k tomu, že některé jídelny od dietní stravy striktně ustoupily (vyhláška jim dává tuto možnost).

Jiné, ve snaze ulevit maminkám dětí s bezlepkovou dietou, vaří jako dřív (odeberou porci před kontaktem s lepkem (tím ovšem riskují a vystavují se nejrůznějším postihům) nebo alespoň ohřejí přinesený oběd. A jsou zařízení, kde bez problémů vaří bezlepkové i jiné diety. Zpravidla jsou to zařízení, která měla nutriční terapeutku mezi zaměstnanci už před vyhláškou.

Stále probíhají bouřlivé diskuse. Leckde na internetu je najdete. A dodnes se nepodařilo konkretizovat, kdy a kde bylo v minulosti poškozeno zdraví strávníků.

Vzhledem k tomu, že je následující půlrok vnímán jako zkušební doba dietního stravování ve školách, je velmi potřebné, abyste o sobě a svých zkušenostech dali vědět. Buď nám - lépe se jedná s igelitkou plnou rozhořčených reakcí - nebo přímo autorovi vyhlášky. V každém případě je nutné se podepsat a uvést konkrétní údaje. Bez toho to prostě nefunguje a fungovat nebude.

Zveřejněno 14. října 2015 v rubrice [Aktuality]