(nepřihlášený uživatel) [přihlásit] [zaregistrovat]
čtvrtek, 25. dubna 2024
Svátek má
Marek
P. O. Box 20, 252 63 Roztoky
info@celiac.cz

Narození dítěte u alergiků

Anna Hägglund

To, že musí nastávající matka a kojící matka trochu více myslet na svoji stravu, není žádná novinka. Část potravy, kterou matka přijímá, přechází na dítě nebo plod. Proto dostávají těhotné a kojící ženy speciální rady o stravování.

Informace o stravování pro ženy s celiakií nebo alergií jsou tytéž, kromě toho, že strava přirozeně nebude obsahovat látky, na které je žena přecitlivělá. Během celého těhotenství je pro ženy s celiakií důležitý zvýšený příjem vitamínů a minerálních látek, zvláště kyseliny listové a železa. Jestliže dojde u těhotné ženy s celiakií k náhodnému požití lepku, nemá to žádný podstatný vliv na plod a není to žádný důvod k znepokojení. Ovšem pravidelný příjem glutenu negativně ovlivňuje stravovací režim u ženy a tím může poškodit vývoj plodu.

Lepek u malých dětí

Věřilo se dosud, že pokud je některý z rodičů intolerantní vůči lepku, pravděpodobné riziko, že se u dítěte rozvine celiakie, je zhruba 5 – 10 %. Avšak podle doc. Claese Hallerta a dětského lékaře Larse Stenhammara existují novější výzkumy, které říkají, že riziko rozvoje celiakie u dítěte je větší. Není nutné, aby se žena, která lepek snáší, lepku během těhotenství vyhýbala proto, že otec dítěte nebo jiný příbuzný má celiakii. Není žádný doklad o tom, že by to zmenšilo riziko celiakie u dítěte.

Před několika lety bylo diskutovanou otázkou, kdy se má gluten stát součástí kojenecké stravy. Nyní se doporučuje, aby kojenec dostával stravu s glutenem ve věku 4 měsíců, stejně jako ostatní potraviny. A to platí i tehdy, když oba nebo jeden z rodičů mají celiakii. Riziko, že se u dítěte vyvine intolerance na lepek, se po tomto postupu nezvyšuje, neboť celiakie dříve nebo později u jedince propukne. Může se stát, je, že se celiakie prokáže později, což vede k tomu, že se poškození stává rozsáhlejší.

Předejít alergii?

Pokud jde o alergii, vypadá to trochu jinak. Jak prostředí tak dědičné faktory nahrávají tomu, zda dítě bude alergické nebo ne. Jestliže oba rodiče jsou alergičtí, je riziko cca 50 – 70 %, že dítě bude také. Čím větší jsou dědičné předpoklady pro alergii, tím větší je riziko, že se vyvine alergie na složky potravy, kterou získává dítě kojením nebo jiným způsobem výživy. Kojení neochraňuje proti přecitlivělosti, ale může oddálit propuknutí alergických obtíží a zmírnit je. Tzv. vysoce riziková rodina, ve které oba rodiče mají nebo měli dlouholeté alergie vyžadující léčení, nebo kde jeden z rodičů nebo sourozenec má nebo měl těžké alergické onemocnění, musí dodržovat speciální pravidla stravování.

Rady pro rodiny s vysokým rizikem

  • Zavedení testovacích porcí podle běžných doporučení z dětské poradny, tj. od 4 měsíců věku dítěte.
  • Vyhýbat se burským oříškům během kojení.
  • Neopatřovat si kožešinová zvířata do tří let věku dítěte. Jestliže se zvíře v domácnosti již vyskytuje, informujte dětskou poradnu a dávejte pozor na časné symptomy na alergii/astma.

Neexistuje však žádná metoda, jak zabránit propuknutí alergie u dítěte.

Rady všem

  • Kojení je dobré pro všechny děti, ale nezaručuje všeobecnou ochranu před propuknutím alergie.
  • Nekouřit. Nikotin a jiné součásti přecházejí již na plod a přes mateřské mléko a vzduchem na kojence.
  • Dbát na čerstvý vzduch a jeho vlhkost. Nepoužívat zvlhčovače vzduchu.

(Ze švédského originálu přeložila –ms-)

(vyšlo v čísle 2003/1)

Zveřejněno 31. října 2004 v rubrice [Zpravodaj]